× Bilgisayar donanımları,bilgisayar kullanımları ve internet ile ilgili her türlü paylaşımların bulunduğu bölümdür.

Wacom CTH-470 wireless grafik tabletin windows 10 ile çalışmama sorunu

Çok
2 ay 6 gün önce #1 Yazan: Cemal Hoca
Haklılık payın olduğun gerçek, lakin daha önceden wacom almış olanlar için bir çözüm yöntemi bulunsun istedim. Teşekkürler

http://www.matematikevim.com
http://www.altunkilic.net

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 6 gün önce #2 Yazan: kanguan
Herkes Wacom dan bahsediyor ama söyle söyleyeyim. Wacom bu sektörün basini cekmesi nedeniyle bu kadar populer ve bir o kadar da pahali. Tipki bir zamanlar GoPro nun sektör lideri olup digerlerinden cok daha pahaliya satiliyor olusu gibi. Ancak bir arkadasim vesilesiyle Intuos Pro yu deneme firsatim oldu kendim ise XP-Pen adinda Huawei tarzi uzakdogu akimi firmalardan birinin tabletini kullaniyorum. Aradaki ücte birlik fiyat farkinin disinda kalite acisindan hicbir fark yok. Daha da fazlasi 3 kati daha pahali olan Wacom un basinc hassasiyeti benim XP-Pen DECO 01 tabletimin dörtte biri(deger itibariyle 2048 ve 8192). O yüzden tablet almayi düsünüyorsaniz puanlama yada degerlendirmeleri itibariyle güven veren ikincil ücüncül besincil diger markalara gönül rahatligiyla yönelebilirsiniz. Cizim tableti dedigim cihaz 2018 yili itibariyle o kadar komplike bir cihaz degil cinli abiler de pekala güzel isler cikarabiliyor. Ayni seyi tabi ki mesela bir lens alimi durumunda söylemem optik gibi konular ciddi tecrübe gerektiren isler.

Kullanmayla ilgili olarak ise:

Gerekli olup olmadigi Ps gibi programlari ne ölcüde detayli ve de ne amacla kullandiginiza bagli olarak degisiyor. Cok basit düzenlemeler yapiyorsaniz tablet kullaniminin herhangi bir getirisi olmayacaktir. Ancak ciddi anlamda retouch yapiyorsaniz, lasso tool, pen tool, brush tool gibi araclari ve maskeleri ciddi sekilde kullaniyorsaniz (iyi) bir tablet kullanmak gayet faydali oluyor. Özellikle brush kullaniminda hassasiyet ayarli brushlar ile her seferinde fill ayari degistirmeden gercek bir kalemin basinca göre verdigi efekti vermenize imkan sagliyor. Yada Illustrator gibi programlar cizim agirlikli isler yapiyorsaniz tablet neredeyse zorunluluk gibi. Kendinizle ilgili alip almayacaginiza karar verme konusunda söyle basitce bir test önerebilirim Eger ki fare ile düzenleme yaptiginiz süre saatleri bulup bir süre sonra bileginizde yanma oluyorsa bir tablet almalisiniz ama bu raddeye gelme durumunu cogunlukla yasamiyorsaniz muhtemelen tablet kenarda yatacaktir.

Solak biri olarak kafama takılan bir şey var. Solak arkadaşlar bunu hangi elleriyle kullanıyor? Şahsen mouse gibi sağ elimle kullandığımı düşünemiyorum. Sol elim de sürekli klavyede ve bilgisayarı bu şekilde çok seri kullandığımı düşünüyorum. Bir türlü kafam yatmadı. Var mı deneyimini paylaşacak solak arkadaşlar?
Ben de solagim. Gercekte kalemi tam olarak nasil tutuyorsam o sekilde tutarak sol el ile kullaniyorum. Sag elim tabi bu nedenle klavyede normalde oldugu gibi olamiyor cünkü bende de sol el normalde klavyeye cok daha hakim(aslinda heralde herkeste böyle). Ancak bendeki tabletin 8 adet programlanabilir tusu ve kalemin de iki adet tusu var. Bu tuslar kombine de calisabilyor. Böylece neredeyse hic klavyeye dokunmadan islerimi yapabiliyorum. Örnegin en alttaki 3 tusu ctrl, shift ve alt olarak belirledim. Kalemde ize bir tus sag tik diger tus ctrl+z yapiyor. Mesela firca boyutunu degistirmek istedigimde alt tusunu atadigim butona tiklayip kalemden sag tik yapip saga sola kaydirarak(aynen normalde alt+sag tik kombinasyonunda oldugu gibi) boyut ayarlamasi yapabiliyorum. Yada mesela baska bir tusum space görevi görüyor. Böylece space ile kalemi kombine ederek sayfada kaydirma yapabiliyorum.

grafik tableti XP-Pen DECO 01 alabilirsin ucuza ben aldım,

Teknik Özellikler:
Ürün Tipi: Grafik Tablet
Modeli: DECO 01
Aktif Alan: 10" x 6.25"
Tablet Boyutu: 13.8 x 8.5 x 0.3 inç
Ağırlık: 1.3 lbs
Renk: Siyah
ExpressKey: Ayarlanabilir 8 tuş + 2 tane kalem üstü tuş
Kalem: Pasif Kalem
Değiştirilebilir Uç 8 adet yedek
Kalem Basınç Hassasiyeti: 8192 Levels
Çözünürlük: 5080lpi

https://www.xp-pen.com/goods/show/id/224.html

https://www.storexppen.com/buy/52.html

Çizim için kullanacağım. bunu kullanıyorum ve gayet güzel .

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 
Çok
11 ay 3 hafta önce #3 Yazan: Cemal Hoca
Çeviriyi sizin için Google translate kullanarak yaptım. Hatalı yerleri olsada işe yaradığı garantidir.

CTH-470'unuz için 5.3.5-3 sürücüsünü aşağıdaki adımları izleyerek kurun.
• Tableti bilgisayardan çıkarın.
• Yardımcı Program menüsünü görüntülemek için X tuşuyla birlikte klavyenizdeki Windows tuşuna basın - Bu menüden (Masaüstünün sol alt köşesindeki) Programlar ve Özellikler'i seçin.
• Sürücüyü, Kontrol Paneli'ndeki PROGRAMLARDAN VE ÖZELLİKLERDEN (PROGRAMLARIN EKLENECEKTİR veya ÇIKARINA) bölümünden kaldırın
• Sisteminizi yeniden başlatın
• Cihaz yöneticisinde kalan tüm Wacom kayıtlarını kaldırın
• Aşağıdaki dosyaları sisteminizden kaldırın:
o sabit diskin her yerinden "tablet.dat" ve "pen_tablet.dat" (yönetici olarak arama)
o "wintab *. *" WINDOWS \ SYSTEM32'den (ve Windows XP 64 bit sisteminde SYSWOW64'den)
• Sisteminizi yeniden başlatın

Tablet sürücünüz artık sistemden tamamen kaldırılmıştır.
Tableti tekrar kurmak için tableti bilgisayarınıza takın, tabletinizin bilgisayarınıza doğrudan bağlandığından emin olun. Uyuşmazlıklara neden olabilecekleri için USB hub'larını, klavye / monitör bağlantı noktalarını veya tabletlerle birlikte yerleştirilen bağlantı istasyonlarını kullanmaktan kaçının.
Önerilen sürücüyü buradan indirin:
http://www.wacom.com/en-gb/support/product-support/drivers
Kurulum dosyasında => Yönetici olarak çalıştır'ı sağ tıklayın.
Lütfen Windows Sistemiyle aynı sabit disk sürücüsünü yüklediğinizden emin olun.
Lütfen beni sonuçta güncel tutun
Ayrıca lütfen doğrudan bu e-postayı yanıtlayın, aksi takdirde mesajınızı kaçırabiliriz.
Bu size cevap vermekte büyük bir gecikme yaratabilir, anlayışınız için teşekkür ederiz.


http://www.matematikevim.com
http://www.altunkilic.net

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
1 yıl 1 ay önce - 1 yıl 1 ay önce #4 Yazan: Cemal Hoca
Windows 7 kullanırken güncelleme ile windows 10 a geçiş yaptıktan sonra uzun süre kulanmadığım wacom cth-470 grafik tabletimi kullanmak için taktığımda ne göreyim, tableti tanımış olarak gözüken bilgisayarım doğru çalıştırmıyordu. Hatta wireless olarak hiç çalışmadı.Yeni bir tablet almayı düşünmeye bile başlamıştım. Sürücüleri güncelliyorum olmuyor. Eski sürücüleri kaldırıyorum ve yenilerini kurup deniyorum yine olmuyordu. Meğerse eski sürücüleri kaldırdığını söyleyen bilgisayar kaldırmıyormuş. Neyse ilk aklıma gelmesi gereken bu durumu üretici ile yazıştığımda anladım. Uzun sürdü ama problem çözüldü. Sizlerle üretici ile yaptığım yazışmayı paylaşmak istiyorum. Bu sayfayı ziyaret eden biriyseniz sizin de bu konuda sıkıntınız var demektir. Sorununuzu çözebilmeniz için aşağıdaki talimatları sırasını atlamadan uygulamanız yeterli olacaktır. Yazışmaların İngilizce olduğu için bilmiyorsanız Google Translate ile size yetecek kadar Türkçe'ye çevirebildiğini de söyleyeyim.

Wacom Support: Thank you for contacting the Wacom Support Team.
I am really sorry to hear that the tablet does not work wireless.
- For the wireless kit assure that the wireless module and the battery are inserted correctly in the compartments.
Remove both and insert them again to ensure this.Check if the wireless receiver/dongle is properly connected to the active USB ports of the system then also try the other active USB ports.
- We have seen several customers having issues with the wireless connection of their tablet. This is due to interference between USB 3.0 and 2.4GHz wireless devices. This affects Bluetooth and our wireless kit. Some devices with USB 3 ports are sending disturbing signals on the same frequency that is used by the wireless kit. To work around this, please try the following:
• if available attach the USB dongle to an USB 2.0 port
• attach the USB dongle to the Mac/PC through a 2.0 USB extension cable, this minimizes the interference.
- On some systems we have seen it necessary to pull the wireless receiver out (1-3 mm) of the USB port, slightly, to establish a connection. Especially if you are using a Mac / PC that has a metal casing.
- Make sure that you have installed the latest tablet driver on your system. What is your current driver version?
Please let us know your findings by replying under every question with another colour or in bold.
As well please reply directly to this email otherwise we may miss your message.
This may bring to a big delay in replying to you, thank you for understanding.
Cemal Hoca: Hello, 3.8.10.4 driver version.Table is seen by the computer. but the cursor does not move with the pen or one finger. The buttons on the tablet are working. multiple finger functions are working. Thank you for your interest.
Wacom Support: Thank you for your answer.
Please install 5.3.5-3 driver for your CTH-470 by following steps below.
• Unplug the tablet from the computer.
• Press the Windows key on your keyboard, along with the X key to bring up the Utility menu - Select Programs and Features in this menu (in the lower left of the desktop)
• Uninstall the driver from the PROGRAMS AND FEATURES (respectively ADD OR REMOVE PROGRAMS) section of the Control Panel
• Reboot your system
• Remove any remaining Wacom entries from device manager
• Remove the following files from your system:
o "tablet.dat " and "pen_tablet.dat" from all over the hard disk (search as administrator)
o "wintab*.*" from WINDOWS\SYSTEM32 (and from SYSWOW64 on Windows XP 64 bit system)
• Reboot your system

Your tablet driver has now completely been removed from the system.
To install the tablet again, plug in the tablet to your computer, make sure your tablet is connected directly to your computer. Avoid using USB hubs, keyboard/monitor ports, or docking stations with the tablets, as they can cause inconsistent behavior
Download the recommended driver from here:
http://www.wacom.com/en-gb/support/product-support/drivers
Right-click => Run as admin on the installation file.
Please make sure you are installing driver to the same hard disk with Windows System
Please keep me updated with the result
As well please reply directly to this email otherwise we may miss your message.
This may bring to big delay in replying to you, thank you for understanding.
Cemal Hoca: Thank you very much for your help.Tablet works fine. I'm so happy.?


http://www.matematikevim.com
http://www.altunkilic.net
Son Düzenleme: 1 yıl 1 ay önce Düzenleyen:Cemal Hoca

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 
Yandex.Metrica