× Zümreler yıllık planlar ve yazılı sorularını burada paylaşabilirsiniz.

10.Sınıflar Türk Dili ve Edebiyatı Dersi 2.Dönem 1.Yazılı Soruları

Çok
2 yıl 3 hafta önce - 2 yıl 3 hafta önce #1 Yazan: Cemal Hoca
...................... M.T.A LİSESİ 2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 10.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ 2.DÖNEM 1.YAZILI SINAV SORULARI  
1)“ Vaktiyle binlerce yılanın yaşadığı bir mağaraya yanlışlıkla giren bir adam, yılanlar tarafından yakalanıp padişahları Şahmeran'a götürülür. Adam Şahmeran'a kendisini öldürmemesi için yalvarır.”” Yandaki eser sözlü edebiyat ürünlerimizdendir. Bu türün adını söyleyerek, bilgi veriniz. ( 10 P)  
​​​​​
2) Aşağıdaki parçada hangi roman hakkında bilgi verilmektedir? Romanın etkilendiği akımdan kısaca  bahsediniz. (10 P)
​​​​................. romanında Ahmet Cemil, babasının ölümünden sonra, binbir güçlükle okulu bitirir ve kız kardeşi ve annesine bakmak için çalışmak zorunda kalır. Romanda Ahmet Cemil'in lise son sınıfta babasını kaybetmesiyle hayallerinin yıkılışı ve beraberindeki hayat mücadelesi anlatılır.

3) Aşağıdaki romanların adını ve yazarını yazınız. (10 P)
*Iik yerli roman: 
*İlk çeviri roman:

4) Ateşten Gömlek adlı romanın Milli Edebiyat Dönemi'nde yazılmış romanlara göre daha gerçekçi olmasının sebebini yazınız. (10 P)

5) Tanzimat dönemi romanında ağırlıklı olarak işlenen temalar nelerdir? (10 P)

6) Doğal destanların yapma destanlardan farklarını belirtiniz ve İslamiyet'in kabulünden önceki Türk destanlarından iki örnek yazınız (10 P)

7) Aşağıdaki boşlukları uygun sözcüklerle doldurunuz. (10 P)
a) Milletleri derinden etkileyen, tarihi ve sosyal olayları anlatan, çoğunlukla manzum şekilde olan edebieserlere ...............denir.
b)Ateşten Gömlek, eserinin yazarı........................................ dır. 8) Aşağıdaki metinde yer alan sıfat tamlamasını ve fiilimsiyi bulunuz. (10 P) Kuleden , ses geliyor kuleden. O kaş o göz değil mi, beni sana kul eden?

9) Aşağıdaki cümleyi anlamına ve yapısına göre inceleyeniz. (10 P)
Seni sevmiyor değil?

10) Aşağıda yer alan cümlede boş bırakılan yerlere uygun noktalama işaretlerini ekleyiniz. (10 P)
​​​​​Bir nar ağacı vardı ( ) bir de darağacı ( ) namerde nar düşer () merde darağacı.   

http://matematikevim.com
Son düzenleme: 2 yıl 3 hafta önce Düzenleyen:Cemal Hoca

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena Forum